ТИЖДЕНЬ ДОРОЖНЬОГО РУХУ
Конкурс малюнків
Конотопської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів № 9 Конотопськох міської ради Сумської області
Цього року я особливо уважна до профілактичних медичних обстежень. Прошу ними не нехтувати (прості аналізи крові та сечі, консультація лікаря). Імунна система дітей під дією хронічного стресу може бути вразлива. З вересня різко зміниться рівень навантаження, і тіло дитини має його витримати.
Після перебування у відпустці в місці, де немає сирен та воєнного стресу, дитині може знадобитися час на адаптацію. В моєму оточенні багато дітей після повернення з інших країн демонструють регресивну поведінку, проявляють більше тривоги під час обстрілів. Просять (зовсім дорослі діти) спати з батьками, проявляють те, що могло бути на початку війни. Це точно потрібно не всім дітям — але ідеально, якщо родина повертається додому хоч за 3−5 днів до початку навчального року.
Режим — завжди важливо поступово повертати «шкільний» режим сну та прокидання.
Багато дітей звикли постійно бути поруч з батьками. І навіть деякі передпідлітки та підлітки зараз можуть складно переносити тимчасову розлуку з близькими. В школі дитина (скоріш за все, лише перший тиждень) має витримати навантаження розлукою. Можливо, вже в ці дні обережно стимулювати дитину до більшої самодостатності.
Свою тривогу перед новим навчальним роком діти різного віку можуть маскувати роздратуванням та агресією. Навіть дорослим дітям 7−9 класу, які йдуть в нову школу чи повертаються до офлайн-навчання, може бути потрібна підтримка.
Більшість дітей під час літніх канікул не пишуть чи мало пишуть. Є трошки часу, щоб тренувати руку — грати в ігри в слова, вести щоденник, займатись ліпкою з тіста чи пластиліну.
Прибирання та облаштування робочого місця, викидання чи відкладання того, що пов’язано з минулим навчальним роком, підготовка канцтоварів, зошитів, спортивних костюмів, шкільного взуття — це те, що налаштовує на навчальний рік.
Можливо, у дитини має бути з собою в школі ліхтарик, дармовис з іменем та телефоном близьких дорослих, свисток. Є час це підготувати (вибачте, це страшні, але важливі приготування; нехай ніколи не знадобляться).
Самооцінка, емоції, навчання
Ще раз повторюсь — в школи прийде багато дітей, які переїхали з інших міст, які навчались весь час онлайн. Ми не знаємо, з яким досвідом вони прийдуть, що вони пережили. Для того, щоб вони могли почати навчатись, у них має бути відчуття безпеки. І перші дії мають бути в створенні спільноти. Це важливо в тому числі й для профілактики булінгу.
Чим більше рівень тривоги, тим більше потреба в контролі, в інформації, в створенні «рамок безпеки та відносин». потрібно розповідати — що за чим буде йти в діях і планах. Які правила школи, класу.
Якщо є зміни, про них потрібно попереджати заздалегідь, бо зараз можуть бути складності з перелаштуванням, зі швидкою адаптацією.